Online špionáž: Jak najít další weby stejného majitele?

O

Znáte takové to, když online narazíte na člověka, jehož web vás zaujme a chtěli byste trochu čenichat okolo, abyste zjistili, co dalšího ten člověk vytvořil a jak mu to všechno dohromady funguje? Nebo si chcete proklepnout konkurenci? Pomocí několika nástrojů si takovou malou špionážní operaci můžete sami provést.

Weby na stejné IP adrese

První metodou, kterou můžete použít, je hledání webů nacházejících se na stejné IP adrese. Pokud je ten, koho si chcete proklepnout, zkušeným online harcovníkem, je slušná pravděpodobnost, že velkou část svých projektů má nasazenou na jednom svém serveru s vlastní veřejnou IP adresou – v takovém případě máte velmi jednoduše vyhráno.

Do nástroje Reverse IP Domain Check (existuje jich více, než jen ten, na který odkazuji) zadáte jméno domény, jejíž „sestřičky“ chcete najít, a on vám je obratem vyplivne. Přemýšlel jsem, na kom vám to předvést a nejlepší výsledky pro ukázku nakonec vyhodil minimalista, digitální nomád (a super týpek) Adam Marčan s jeho webem adammarcan.cz. Jemu to zrovna doufám vadit nebude, když to na něm předvedu. ;)

adammarcan

Jak vidíte, na stejné IP adrese kromě jeho osobního webu běží také weby projektu Naučme se, který spoluzakládal, nic překvapivého. Navíc tam ale můžete najít dva weby, které kdysi (zřejmě pro své klienty) vytvářel. Na doméně fela-zlatnik.cz najdete web lyžařského areálu vytvořený před šesti lety v roce 2009, studio-katka.net zase poskytuje manikůru, pedikůru a wellness.

Ne vždy ale s tímhle nástrojem budete mít posvícení. Kromě toho, že se v jeho databázi nejsou zdaleka všechny weby, můžete narazit na tyto problémy:

  • Pokud má člověk, kterého si chcete proklepnout, svůj server na sdílené IP adrese (u levnějších VPS je to celkem běžné), dostanete kromě jeho webů taky řadu cizích a musíte se tím sami probrat – kontrolovat vlastnictví domény můžete v registru cz.nic.
  • Jestli daný člověk víc pracuje se vzájemným prolinkováním svých projektů kvůli SEO, případně rovnou staví síť vzájemně prolinkovaných webů, pak budete mít s touhle metodou asi smůlu, protože bude mít weby rozmístěné na různých hostinzích z různými IP adresami.
  • A taky vám to nebude moc fungovat, pokud daný člověk provozuje jen pár webů, pro které si zaregistroval webhosting třeba u Wedosu a nemá je všechny na jednom serveru.

Nalezení domén se stejným držitelem

Pokud jste s první metodou neuspěli, zkusíme prostě najít další weby stejného držitele. Zatímco u generických domén (.com .info .net .org .eu) to je celkem problém, pro domény .cz existuje fajn nástroj, který vám to umožní – WHOIS na lupa.cz. A jelikož jsem líný člověk, pro ukázku použijeme něco, co jsme před chvílí našli – web Naučme se. ;)

Zjistili jsme sice, že ten projekt běží na stejné IP adrese jako Adamův osobní web, ale ze záznamu cz.nic na nás kouká, že držitelem domény naucmese.cz je jistý Jan Tinka s identifikátorem GIGASERVER-1195429621:

jantinkanic

V nástroji WHOIS na lupa.cz, který narozdíl od jemu podobných umožňuje hledat i dle držitele domény, pak jednoduše daný identifikátor zadáme a kouzlo je hotovo.

jantinkalupa

Zjistili jsme, že na daný identifikátor držitele jsou registrovány domény naucmese.cz, jantinka.cz a montessori-ceskytesin.cz. I tady ale musíte počítat s nedokonalostí takového hledání – jeden člověk může mít registrován více než jeden identifikátor. Zvlášť když je líný vždy dohledávat ten hlavní, a tak při registraci domény vždy radši vytvoří nový – dobře to znám. ;)

Kdopak na ten web nejvíc odkazuje?

Třetí možností, jak najít weby, které spolu souvisí a dost možná patří stejnému majiteli, je hledání webů, které na ten prověřovaný web odkazují. To můžete provést třeba nástrojem Majestic (dříve Majestic SEO). Tato metoda se hodí spíše už pro identifikaci celých sítí webů, na běžné proklepnutí je to trošku moc práce. :)

Pomocí nástroje Majestic zjistíte, kolik na zkoumaný web směřuje zpětných odkazů / domén (z jedné domény může vést více zpětných odkazů). A řada z nich může patřit stejnému majiteli.

naucmesemajestic

Když je zkoumaný web tak známý a velký, že na něj odkazuje přes 500 domén, asi se těžko ručně proberete všemi, proto je vhodné se zaměřit spíše na ty, ze kterých směřuje nejvíc odkazů. Pokud totiž například z jedné domény směřuje na zkoumaný web 200 odkazů, tak s největší pravděpodobností nejde o odkazy z několika článků, ale spíše o odkaz umístěný do pravého sloupce či do patičky na všech podstránkách. A z takového umístění se dá usuzovat, že ten odkaz byl buď koupený a nebo ten web danému člověku patří. A to už zase můžete ověřit pomocí registru cz.nic. :)

O autorovi

Ben Olšanský

Miluju informace, a proto miluju online. Pomáhám vytvářet weby, e-shopy i internetové kampaně tak, aby dosáhly svého plného potenciálu. Začínal jsem v roce 2005 jako webdesigner a copywriter. O pár let později jsem se ponořil do sociálních sítí, webové analytiky a reklamních systémů, což mě nutně přivedlo k práci s online komunitami a k User eXperience. Díky tomuto záběru dnes působím jako konzultant online projektů a spolupracuji také s digitální agenturou Inspiro jako Senior Online Strategist.

Přidat komentář

Jinde na netu