Z Benblogu: Algoritmická krása pro bibliofily. Najděte svou novou nejoblíbenější knihu!

Z

Na mém starém blogu, který jsem už odeslal na internetové smetiště, bylo pár článků, které jsem se z různých důvodů rozhodl zachovat. Tohle je jeden z nich – protože jsem ho psal i pro sebe, abych nezapomenul všechny ty adresy. ;)


Nástrojů pro nalezení knih, které by se vám mohly líbit na základě toho, že jste četli jim podobné, je na internetu vícero. Mnoho z vás si dost možná vybaví Goodreads – takový Facebook pro knihomily, kde můžou recenzovat, sdílet přečtené a dle kategorií hledat knihy, do kterých se ponořit.

Zahraniční hledací webíky – idea pěkná, výsledek pokulhává

Goodreads ovšem hledá podobné knihy především na základě kategorií – nenalézá tedy zajímavé přírůstky do knihovničky úplně s jistotou a často vám vyhodí věci, které vás zas tak nenadchnou.

Takový TasteKid, který neřeší jen knihy, ale jeho komunita hodnotí i filmy, seriály, hry či hudbu, má algoritmus propracovanější. Najde vám podobná díla a to nejen na základě podobnosti ale také na základě populárnosti těchto děl – na prvním místě tedy nemusí být vždy pouze to nejpodobnější. To je ale zároveň jeho silou i slabostí – někdy je relevance příliš nízká.

V Česku letí hlavně databáze

Po vzoru Česko-Slovenské filmové databáze na českém internetu vykvetly hlavně knižní databáze. Žánrově univerzální se slušným množstvím knih jsou DatabázeKnih.cz a Československá bibliografická databáze.  Obrovsky populární je taky Legie žánrově zaměřená především na sci-fi a fantasy (ano, jsem geek a Legie mi toho hodně dala… a iluze o spoustě knih zase vzala ;) ).

Pokud chcete pouze zjistit, jak o různých knihách smýšlejí ostatní, tak ve všech těchto databázích získáte fajn informace. Ale skutečným vítězem v soutěži nástrojů, které vám najdou vaši novou nejoblíbenější knihu je nováček…

Vítěz: Tisíc knih

Nejde o žádný PR článek, jsem z tohohle nástroje vážně nadšený. :) TisícKnih.cz vytvořila skupina vývojářů pod vedením Filipa Hráčka ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze.

Knihovna dodala anonymní data, o tom co si jednotliví lidé půjčují (a je tedy možné nějakým způsobem obodovat podobnost knih na základě vkusu těch jednotlivců), Filip Hráček dodal znalosti a nadšení. Vznikl nástroj, do kterého stačí zadat knihu, která se vám vážně líbila a vy byste si chtěli přečíst jí podobnou. Web si chvíli zachroustá a vyplivne vám tisíc knih, z nichž minimálně první desítky skutečně uspokojí vaší bibliofilskou vášeň.

tisicknih

Mnohokrát vyzkoušeno. Až na skutečně „exotické“ svazky jsou výsledky tohoto nástroje úplně nejvíc nejlepší. Neztrácejte už čas tady a jděte to zkusit: TisícKnih.cz

A pokud někoho z vás zajímá algoritmická krása v pozadí, která to všechno umožňuje, koukněte na záznam Filipa Hráčka na DevFestu 2014.

O autorovi

Ben Olšanský

Miluju informace, a proto miluju online. Pomáhám vytvářet weby, e-shopy i internetové kampaně tak, aby dosáhly svého plného potenciálu. Začínal jsem v roce 2005 jako webdesigner a copywriter. O pár let později jsem se ponořil do sociálních sítí, webové analytiky a reklamních systémů, což mě nutně přivedlo k práci s online komunitami a k User eXperience. Díky tomuto záběru dnes působím jako konzultant online projektů a spolupracuji také s digitální agenturou Inspiro jako Senior Online Strategist.

Přidat komentář

Jinde na netu